Ubuntu 9.10 Beta

Om 16 dagar släppt den nya versionen av Ubuntu, version 9.10. Igår laddade jag ner betan av den och installerade i Virtual Box på min laptop som kör Windows Vista. Jag blev lite imponerad av Ubuntu 9.10 och idag kom jag på att jag skall testköra det direkt på hårdvaran utan virtualisering (VirtualBox i Windows). Problemet var bara att jag har två partitioner på min hårddisk. En för Lenovo Recovery och en för Windows (C:). Gick in i kontrollpanelen i Windows för att kika runt lite, ville minnas att man kan skapa dynamiska diskar i Vista.

I diskhanteraren högerklickade jag på min partition (C:) och blev lite förvånad, det fanns ett alternativ som hette Krymp volym... Jag valde det och Windows började räkna ut hur mycket jag kunde krympa partitionen (68 GB). Jag valde att krympa med 60GB och på så sätt frigöra 60GB för installationen av Ubuntu 9.10. Tanken är således att jag skall köra dual-boot (både Windows och Ubuntu) på min laptop.

Jag vill ta reda på om jag får längre batteritid med Ubuntu än Vista. Jag har bestämt för mig att jag hade längre batteritid än de två timmar jag har i Vista när jag körde Ubuntu 9.04 på den här maskinen. Jag vill också sluta använda Vista. Jag gillar ju inte ens Windows. Varför kör jag det egentligen? För att det är enkelt antar jag. Men jag irriteras på att det bara "låser" sig ibland. Får vänta ett par sekunder medan jag skriver in text, till exempel här i bloggen men även på andra ställen.

Förra gången jag körde Ubuntu på maskinen körde jag 64-bitars versionen, men där hade jag alldeles för många problem. Så jag frågade Jeff vad han tyckte och han svarade Du skall definitivt köra 32-bitars. Annars kommer du bara bli sur för att du får mecka med något om det är något som kräver handpåläggning och så deklararerar du att linux suger och byter tillbaka till Xp och så blir du deprimerad av det sen.

Han har antagligen rätt.. Nu ska jag boota om maskinen för att installera Ubuntu 9.10 Beta (32bit). Ses omkring!

 Gästs bild
Tycker att du skall prova

Tycker att du skall prova 64-bit iallafall. Jag stod i samma vägskäl när jag installerade 9.10 betan men beslöt mej för 64-bit.
Hittills har allt funkat utan något som helst knorrande, känns som 64-bitars har "mognat" ordentligt.
En sak som jag är besviken på är boot-tiden, den är lååång.. Lätt över 50 sekunder
då slutar jag klocka när datorn är klar att användas.

Jag kör en Dell D630 laptop med Intel grafik. Nåja, lycka till iallafall =)

/Niklas

Skrivet av Nicke den 2009-10-13 @ 13:47.
 Gästs bild
Tankar ner Karmic-desktop

Tankar ner Karmic-desktop just nu. Men det tar en fasansfull tid.
Jag har i ett par dagar testat med Wubi för installation på min Win7 men det har inte lyckats alls.
Jag kommer att blåsa MacBokken igen . Lägga in Snöleoparden och skapa utrymme för 9.10 Man borde kunna ha flera Os än vad BootCamp vill sätta upp!
Men då kanske man måste läsa på för att klara av det och det klarar inte jag just nu ;-(

Skrivet av Lasp den 2009-10-13 @ 20:24.
 Gästs bild
Installerade 9.10

Installerade 9.10 (uppgradering) i min eee-pc. Körde Easy Peasy med Ubuntu 9.4 förut, men ack, det skulle jag inte ha gjort. Hela skalet har blivit fruktansvärt segt och musplattan fungerar inte alls. Först hade jag inte ens någon muspekare, men den dök plötsligt upp efter 10 min. Får nog gå tillbaka till den gamla versionen...

Skrivet av Gäst den 2009-10-31 @ 16:18.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt. If you have a Gravatar account, used to display your avatar.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.

Mer information om formateringsmöjligheter

Twitter

  • resolving some minor bugs at #linuxportalen.se 5 dagar 13 tim sedan
  • @jeekl bought those darn icons on Facebook again? #fb 6 dagar 7 tim sedan
  • $ Write failed: Broken pipe #shit 6 dagar 8 tim sedan
  • Running Gentoo on his iPhone. For fun ! 1 vecka 2 dagar sedan
  • where are that 7 hrs of battery time in my MBP? I get about 3 hrs.. :/ 1 vecka 2 dagar sedan
  • Giving up for tonight. Made some miracles with #ec2 ! 1 vecka 3 dagar sedan
  • I r twittaring from EMACS/OSX!!!!!11!!!! @jeekl 1 vecka 3 dagar sedan
  • got #gentoo running in #amazon #ec2 #success 1 vecka 3 dagar sedan
  • @marcusfollrud att det fungerar? :) 1 vecka 3 dagar sedan
  • @jeekl you gadget geek ! 1 vecka 3 dagar sedan