Viktiga fildelningsfrågor
Det fanns en tid då det var hysteri kring rätten att fildela. I den bemärkelsen att få kopiera vad man vill. Resonemanget var ungefär "kultur vill vara fri". Det känns som om debatten kring fildelning har svalnat och troligen kommer den blossa upp igen under våren/sommaren 2010 inför valet. Då alla partier vill fiska röster på en sådan här fråga.
Vad man kom fram till i den här debatten, eller var det egentligen fildelningen, var att upphovsrättsinnehavarna skulle få ökade befogenheter att identifiera och polisanmäla brott mot upphovsrättslagen. Internet är en fantastisk teknik, som möjliggör spårning av trafik. Vi kan se varifrån trafik kommer, vilken väg den tar och vart den skall. Vi kan till och med se innehållet i trafiken. Det här vet vem som helst som är någotlunda insatt i nätverksteknik och TCP/IP. Dvs, inte fildelarna.. men det är en annan fråga.
Det nya i de här lagarna som stiftades i Sverige var inte att kunna avlyssna och registera trafik, utan att FÅ göra det. Tack och lov för talibaner och muslimer! De kom som en räddning den 11 september 2001. Efter den 11 september har världen lagstiftat om allt möjligt som skulle kunna ses som terrorism. Japp, fildelning är terrorism. Din granne är en terrorist!
Så vad hände egentligen? Det blev helt enkelt livsfarligt (det vet alla) att fildela på internet, så man hittade nya vägar. Jag ser det varje dag i skolorna där jag jobbar. Det sker inte ens diskret. Men lagstiftarna och mediaindustrin har inte kommit på det än, därför får detta blogginlägg ses som lite av ett scoop i den svenska bloggosfären.
Varje mobiltelefon idag är utrustad med Bluetooth. En teknik som gör det möjligt att överföra filer trådlöst inom kortare avstånd. Under en rast i en elevkafeteria på en vanlig högstadie/gymnasie- skola i Sverige fildelas det mer musik än det gjordes över Internet, och ingen reagerar!
Så nu är frågan när mediaindustrin skall avgiftsbelägga Bluetooth, precis som de gjorde med CD-R och DVD-R skivorna vi linuxanvändare bränner ut våra linuxdistar på. Precis som de gjorde med minneskorten som vi föräldrar använder för att lagra bilder på våra barn och deras uppväxt med.
Jag längtar efter den dag då jag kommer få se "Bluetoothstrafik 2GB 249 SEK" på min faktura från 3. Problemet för operatören, och mediaindustin, är att bluetoothöverföringar sker vid sidan om det mobila nätverket och internet. Det sker i smyg. På korta avstånd. Filer sprider sig som ett förkylningsvirus, från person till person.
Som sidonotis, iPhone har inte stöd för den här typen av filöverföringar mellan mobiltelefoner.
Är det bra eller dåligt? :)
- besvara
Skrivet av Andreas den 2009-11-03 @ 07:08.på vilket sätt ska det vara ett scoop? copyriot har bubblat om det i flera år...
- besvara
Skrivet av mekape den 2009-11-03 @ 15:22.Skriv ny kommentar